Zabezpieczanie danych na komputerze

Zobacz również:

Istnieje kila różnych zabezpieczeń przed niepożądanymi i groźnymi wirusami komputerowymi. Bardzo często są one dołączane do aplikacji komputerowych, które instaluje na komputerze, oczywiście zupełnie nieświadomie sam użytkownik. Można się przed tym ustrzec instalując głównie programy z zaufanych źródeł, największym zagrożeniem jest tutaj siec komputerowa, nawet darmowe programy pobierane z innych niż oficjalne stron internetowych mogą stanowić pewnego rodzaju zagrożenie dla użytkowników, dlatego też stosuje się kilka form zabezpieczeń, z których korzystają także programy antywirusowe.

Podstawową formą zabezpieczenia jest tak zwana autoweryfikacja dokonywana za pomocą zwykle dosyć niewielkiej, dołączonej do samego programu aplikacji. Umożliwia to w pewnym stopniu zabezpieczenie programu przed modyfikacjami, ale nie zawsze jest to niestety zabezpieczenie skuteczne. Kolejną dosyć dobrą metodą jest badanie sum kontrolnych plików programu. Oznacza to, że jakakolwiek ingerencja w kod programu doprowadzi do tego, że jego sumy kontrolne nie będą się zgadzały, mogą być one zapisywane w specjalnych plikach tworzonych od razu przy okazji instalacji oprogramowania, jak również wartości te mogą być dostępne online, jeśli jest taka możliwość to weryfikacji na bazie sum kontrolnych dokonuje oczywiście program antywirusowy.

Ostatnim sposobem sprawdzenia tego czy dany program nie zawiera kodów wirusów jest dokładna analiza przez program antywirusowy. To na jej podstawie określa się zwykle czy program jest bezpieczny dla danego systemu. W razie wątpliwości program poddawany jest kwarantannie lub w razie takiej potrzeby od razu usuwany, program antywirusowy może zapytać użytkownika co w takim wypadku najlepiej jest zrobić, aby mieć pewność, że dany program nie będzie stanowić zagrożenia. Programy antywirusowe są w stanie także na bieżąco monitorować pobierane przez użytkowników pliki, które są od razu skanowane, dotyczy to także plików instalacyjnych programów, także już na tym etapie istnieje możliwość wykrycia niebezpiecznego kodu i po prosu skasowanie danego pliku.