Film, czyli o sztuce obrazuFilm stał się szczególną formą sztuki w XX wieku. Sztuka ta gościła na salonach, aby w drugiej połowie wieku stać się sztuką powszechną, z którą odbiorca może spotykać się w swoim domu poprzez telewizję. Obraz połączony z dźwiękiem umożliwił wielu odbiorcom na spotkanie nie tylko z dziełami typowo kinowymi, ale również z ekranizacjami najbardziej znanych dzieł literackich.

Zobacz również:

Ekranizacja powieści

Nie sposób zauważyć, iż ekranizacji uległy takie dzieła jak chociażby „Ben Hur”, „Quo Vadis”, „Imię róży” i wiele, wiele innych dzieł literatury światowej, jak i naszej rodzimej. Sztuka filmowa urosła do rangi nie tylko najpopularniejszej obecnie pod względem liczby odbiorców dziedziny twórczości artystycznej, ale również do dziedziny sztuki rozpostartej bardzo mocno na pewne wyjątkowe dziedziny twórczości filmowej. W sztuce filmowej odnajdujemy przecież specjalistów z różnych dziedzin, których doświadczenie i umiejętności składają się na sukces filmowego dzieła. Współczesna sztuka filmowa, to nie tylko reżyser, operator i aktorzy, ale to znacznie szerszy zespół twórców, w skład którego wchodzą: graficy komputerowi, specjaliści od efektów specjalnych, kaskaderzy i wiele innych osób specjalizujących się w bardzo wąskich dziedzinach współczesnej sztuki filmowej. Praca wszystkich tych osób stanowi o sile filmu, o jego pozycji w światowych rankingach popularności i jedynie wybitnym twórcom przychodzi odbierać Oscara.

Sztuka filmowa

Najwybitniejsi twórcy filmowi przechodzą do historii kina, ich filmy stają się nieśmiertelne i odnajdują swoich miłośników także po wielu latach od premiery. Wieczne obrazy sztuki filmowej są bardzo często wizytówką jej twórców, których nazwiska stanowią niejednokrotnie nazwy kierunków, czy też szkół sztuki filmowej. Taśma filmowa stała się w XX wieku nośnikiem nie tylko obrazu zrealizowanego na potrzeby widza, ale stała się nośnikiem sztuki, która wyznacza po dzień dzisiejszy styl życia ludzi, pozwala na dostrzeżenie sposobu życia innych kultur, a także daje możliwość przeżywania emocji, które z niezwykłą gracją oddają najwybitniejsi aktorzy. Kino bez wątpienia jest sztuką, jak w starożytnej Grecji był teatr. To właśnie film pozwala współczesnemu człowiekowi na przeżywanie i uwalnianie emocji, które obraz, muzyka i głos wzbudzają w jego sercu.

Kategorie: Bez kategorii