Jak rozpoznać astmę oskrzelową?Astma to poważny problem zdrowotny, niestety, często bywa lekceważona. Pojawiające się sporadycznie problemy ze złapaniem tchu, uporczywy i napadowy kaszel, uczucie ścisku i bólu w piersiach, a także świszczący, ciężki oddech – to najczęściej pojawiające się symptomy astmy oskrzelowej.

Zobacz również:

Jest to choroba uporczywa, przewlekła i nieuleczalna, warto jednak pamiętać, że stosowanie się do zaleceń lekarza, systematyczne przyjmowanie leków, w tym wziewnych, a także odpowiedni tryb życia pozwalają zniwelować ataki astmy, a nawet zatrzymać je na długi czas.

Astma – objawy

Jedną z chorób cywilizacyjnych, występujących w krajach wysoko rozwiniętych, jest astma – objawy dolegliwości chorobowych to przede wszystkim problemy z oddychaniem, szybkie męczenie się, świszczący i ciężki oddech, napadowa duszność, a także ból i ucisk w klatce piersiowej.
Przyczyny powstawania astmy mogą być różne, jedną z nich jest długotrwały stres – nic więc dziwnego, że wiele osób pierwsze oznaki choroby błędnie łączy z przemęczeniem oraz stresem, odkładając wizytę w gabinecie lekarskim na bliżej nieokreśloną przyszłość.
Niestety, należy pamiętać, że występowanie ataków choroby o różnym nasileniu w najmniej oczekiwanym momencie to główne cechy, którymi odznacza się astma – objawy najczęściej pojawiają się w nocy lub nad ranem, w czasie odpoczynku, czyli wtedy, gdy praca serca jest wolniejsza, co oznacza mniejszą ilość tlenu w organizmie.
Podczas ataku astmatycznego człowiek nie potrafi wykonać żadnej czynności, która wymaga choćby niewielkiego wysiłku, niekiedy niemożliwe jest nawet wypowiedzenie kilku słów.

Uporczywy kaszel i duszność

Astma – objawy ataku choroby to przede wszystkim ból i ucisk w klatce piersiowej, suchy, męczący kaszel oraz duszność. Może się też zdarzyć, że kaszel będzie mokry, o czym świadczy gęsta, trudna do odkrztuszenia wydzielina oraz obrzęk śluzówki.
Częstotliwość i intensywność ataków może być różna, zależy to od wielu czynników, niepodważalny jest jednak fakt, że w tej sytuacji konieczne jest podanie odpowiednich leków, a nierzadko wezwanie lekarza. Ataki astmy mogą trwać od kilkudziesięciu minut nawet do kilku godzin.
Przeczytaj też, jak odróżnić astmę od POChP: http://www.totylkoastma.pl/poznaj-objawy-astmy-i-pochp,4.html

Kategorie: Bez kategorii