Wartość estetyczna to ważne zagadnienieJak wiadomo, pojecie piękna jest nacechowane różnorodnością pod względem kulturowym. Inaczej pojmowana jest osoba urodziwa w Japonii, gdzie króluje umiłowanie do nienaturalnie jasnej skóry i dziecięcego, słodkiego stylu „kawaii”, inaczej w Brazylii- tam modne jest podkreślanie ubiorem prawdziwie kobiecych kształtów, popularne stały się ćwiczenia, a nawet operacje mające za zadanie nienaturalnie powiększyć pośladki. Jeszcze inaczej rzecz ma się w USA, Europie oraz innych częściach świata.

Zobacz również:

Kobieta wzór piękna

Jedno jest pewne- bez względu na kraj, kobiety stają się obiektem inspiracji dla wielu malarzy, fotografików, grafików i innych artystów. Na przestrzeni wieków można zauważyć wpływ kanonu piękna na kształtowanie się dziedzin sztuki. Stwierdzenie, że piękna kobieta to dzieło sztuki jest jak najbardziej prawdziwe. Widzimy to w momencie przebywania w różnorodnych galeriach, bo prace artystów różnych dziedzin w większości skupione są wokół kobiet. W galeriach o nacechowaniu historycznym widnieją piękne obrazy. Obraz Szał Uniesień Podkowińskiego, czy obrazy klasyków takich jak Rubens ukazują różne kanony piękna kobiet na przestrzenie wieków. Sztuka jest nacechowana pozytywnie ale i negatywnie. Na przykład fotografie przedstawiające piękne, zadbane, nieskazitelne ciała modelek wywołują kompleksy u dużej części społeczeństwa. Zmienia to świadomość mężczyzn na temat prawdziwości ciała.

Wzór człowieka przekazywany przez dzisiejszych artystów

Może lepiej jest czasami poświęcić czas innym dziedzinom sztuki takim jak film czy muzyka? Tam jednak też króluje zazwyczaj nierealny, wyidealizowany obraz człowieka bez względu na to czy oczekuje takiego obrazu ludność danego kraju czy też nie. Co jest więc zastanawiające, sztuka w historii, jak i współcześnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Często nawet obraz naszego codziennego życia przystosowany jest do tego co przeczytaliśmy w danej książce, zobaczyliśmy w danym filmie czy nawet do tekstu usłyszanej piosenki. Jak więc nie dać się zwariować? Może lepiej jest zachować do sztuki dystans? Dystans powinien być zachowywany, jeśli chodzi o większość dziedzin naszego życia.

Kategorie: Bez kategorii