Wirusy z sieci - jakie zagrożenia niesie internet?Wirusy komputerowe i oprogramowanie szpiegujące to podstawowe zagrożenia w świecie komputerowym, zagrożenia z którymi liczyć powinien się każdy niezależnie od stosowanego systemu operacyjnego, aczkolwiek powszechnie wiadomo jest, że niektóre systemy operacyjne podatne są na ataki złośliwego oprogramowania w znacznie wyższym stopniu aniżeli inne. Wirusy komputerowe doprowadzić mogą do wykradnięcia poufnych danych, uszkodzenia systemu komputerowego, ale nie tylko.

Zobacz również:

Możliwe jest także fizyczne uszkodzenie sprzętu na przykład poprzez znaczne podniesienie dopuszczalnej temperatury jego działania czy też wyłącznie systemów chłodzących, znane są wirusy które mogą doprowadzić nawet do pożaru komputera czy urządzeń mobilnych, jak zatem widać zagrożenie jest dosyć duże. O wiele bardziej na takie niebezpieczeństwa narażone są dzieci, które obecnie korzystają z komputerów w dokładnie takim samym stopniu jak dorośli lub nawet częściej, komputery bowiem mogą być dla nich także doskonałym źródłem rozrywki.

Podstawą jest zatem odpowiedni program komputerowy oraz oczywiście system operacyjny, który jest często aktualizowany, w przeciwnym razie zachodzi ryzyko iż wirusy czy też inne groźne oprogramowanie będą mogły się swobodnie rozprzestrzeniać na komputerze. Dobrym zwyczajem jest także ograniczenie sobie poziomu uprawnień, jeśli i tak z nich nie korzystamy, wymaga to oczywiście utworzenia dodatkowego konta użytkowania, ale w znacznym stopniu zwiększa poziom bezpieczeństwa chociażby poprzez uniemożliwienie instalacji na ograniczonym koncie jakiegokolwiek oprogramowania, jednakże takie zabezpieczenie nie powinno stanowić jedynego zabezpieczenia na komputerze, większość zagrożeń będzie mogła bowiem w różny sposób przenikać do systemu operacyjnego zagrażając tym samym użytkownikom.

Pojawiają się także oczywiście dodatkowe zagrożenia w postaci działań ukierunkowanych konkretnie na użytkowników, niektóre takie próby są wyjątkowo wyrafinowane podczas gdy inne wręcz banalnie proste, jednakże zawsze istnieje ryzyko iż oszustom uda się wyłudzić pieniądze lub konkretne poszukiwane przez nich informacje.